Tisková zpráva

RUBENCZAL 2018 – HORSKÝ BĚŽECKÝ PŮLMARATON

Horská běžecká výzva v samém srdci Krkonoš  mottem: „Poznej svého ducha“

V letošním roce 12. října, tradičně v pravé poledne, startuje devátý ročník Horského běžeckého závodu RUBENCZAL 2019. Profesionální i amatérští běžci mohou otestovat své limity v náročném horském terénu, odkud se nabízejí výhledy nejen na dominanty Krkonoš. Závod je zcela výjimečný svým výškovým profilem. Běžci musí překonat přes 1.300 výškových metrů v obou směrech. Žádný jiný závod, na území České republiky, nenabízí tak prudké seběhy a strmé výběhy.

Pořadatelem závodu jsou  Horská chata Portášky a Lezecká škola. Půlmaraton startuje za jakéhokoli počasí na Horské chatě Portášky, Velká Úpa 110, Pec pod Sněžkou. Trať vede do údolí Velké Úpy, kde je první občerstvovací point,  přes Vlašské boudy až na vrchol Černé hory. U vysílače Černá hora je další občerstvovací point, běžci pokračují zpět přes Kolínskou boudou, Slatinou stráň, okolo Kladenky do údolí Javořího potoka až k řece Velká Úpa, kde je další občerstvovací point a odtud do Pece pod Sněžkou, dále zpšt přes Šraml do cíle na Horskou chatu Portášky. Organizátoři poskytují běžcům na trati zázemí v podobě čtyřech občerstvovacích a sedmi kontrolních stanovišť. Na každém stanovišti je závodník zapsán obsluhou, aby se zajistil návrat všech závodníků do cíle.

Hlavní myšlenkou závodu není boj o místa na stupních vítězů. Závod je otevřen naprosto komukoli, kdo se chce postavit své výzvě – Poznej svého ducha = Pokoř sám sebe. Do minulého ročníku se zapojilo 85 běžců, mezi nimi opakovaně i nevidomý Honza Říha. Ten se svým vodičem Honzou Škrabálkem zdolal trať ve skvělém čase necelých tří hodin a v letošním ročníku opět poběží. Organizátoři skrze partnerství se spolkem neslyšících Hradec Králové a se školou J. Ježka pro zrakově postižené podporují nejen zrakově a sluchově hendikepované sportovce, kteří mají startovné, ubytování a kompletní zázemí zdarma. Tímto způsobem tak podporujeme hendikepované sportovce a nabízíme jim možnost být v bezprostředním kontaktu s českou i zahraniční sportovní komunitou, nejen na vrcholové úrovni.

Závod se odkazuje k legendárnímu duchu Krkonošských hor: Rubenczalovi. Kdo jej dokáže zaběhnout, o sobě může říci nejen: „Dokázal jsem to, co schopný lovec před tisíci lety při pronásledování lesní zvěře v drsných horských podmínkách“.  Ale i „Dokázal jsem se poprat s výzvou. A to, s tou svou! A zvítězil jsem sám nad sebou!“